Εθνική Νέων Ανδρών: Ήττα από το Βέλγιο και αποκλεισμός

Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε 82-72 από το Βέλγιο και έμεινε εκτός προημιτελικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Τανούλης με 20 πόντους, ενώ το ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κολοβέρος και Νετζήπογλου, οι οποίοι είχαν από έντεκα πόντους. Οι Βέλγοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και έφτασαν τη διαφορά έως και τους 17 πόντους, πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση της εθνικής. Η ελληνική ομάδα μείωσε στους δυο στην τρίτη περίοδο (27’), όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά σκαρφάλωσε στους 20 πόντους (36’) και το μόνο που κατάφεραν οι διεθνείς ήταν να τη ροκανίσουν στους δέκα πόντους.

Πλέον, η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα επικεντρωθεί στους αγώνες κατάταξης, για τις θέσεις 9-12. Επόμενη αντίπαλος της εθνικής θα είναι η Πολωνία, την Πέμπτη.

Διαιτητές: Ορουζγκάντι (Γερμανία), Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Μπισουέλ (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 26-15, 45-34, 67-60, 87-72

Ελλάδα (Γιατράς): Μπαζίνας 3, Καλόγηρος 1, Κολοβέρος 11 (1), Κουρουπάκης 7, Βησσαρίου 3 (1), Φίλλιος, Μαντζούκας 2, Νετζήπογλου 11, Νικολαϊδης 7 (1), Οικονομόπουλος 7 (1), Τανούλης 20 (1), Τσάμης