Η Εθνική Νέων Γυναικών επικράτησε της Νορβηγίας και αξιώνει την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ U20 Β’

Έπραξε το καθήκον της η Εθνική Νέων Γυναικών, νίκησε δίχως κόπο την Νορβηγία με 78-53 για τον πρώτο αγώνα για τη τελική κατάταξη και θα προσπαθήσει να τερματίσει στη 5η θέση του Ευρωμπάσκετ U20 B΄.

Με καθαρό μυαλό, συγκέντρωση και αγωνιστικό πάθος, οι Ελληνίδες διεθνείς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, εξασφαλίζοντας άμεσα προβάδισμα ασφαλείας.

Έτσι, το μυαλό όλων είναι στην αναμέτρηση κόντρα στην Γερμανία, όπου ο νικητής θα λάβει την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ και το καλύτερο δυνατό τέλος στη διοργάνωση.

Ξεχώρισε από το σύνολο του Θάνου Νίκλα η Ελισάβετ Μπουντούρη με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ και παράλληλα σπουδαίο νταμπλ-νταμπλ σημείωσε η Ιωάννα Χατζηλεοντή 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.