Japan Open: Πρόκριση για τον Πρανόι, αποκλεισμός για τον Σρικάνθ

O Χασίνα Σουνίλ Πρανόι νίκησε τον πρώην πρωταθλητή Λοχ Κίαν Γίου χωρίς να χάσει γκέιμ και πέρασε στα προημιτελικά του ιαπωνικού όπεν ενώ ο επίσης Ινδός Κιντάμπι Σρικάνθ ηττήθηκε από τον Κάντα Τσουνεγιάμα στο γύρο των 16. Ο Πρανόι αποδείχθηκε ανώτερος του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή και νούμερο οκτώ του ταμπλό, του Λόχ Κίαν Γίοου από την Σιγκαπούρη νικώντας με 22-20, 21-19 σε 44 λεπτά. Αυτή ήταν μία ακόμα μεγάλη νίκη στην σειρά για τον Ινδό που προηγουμένως είχες αποκλείσει τον δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Κέντο Μομότα και τον πρωταθλητή των Αγώνων Κοινοπολιτείας Λάκσια Σεν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της περασμένης εβδομάδας ενώ στη διάρκεια της καριέρας του έχει επικρατήσει απέναντι σε θρυλικά ονόματα όπως αυτά των Λιν Νταν και Ταουφίκ Χινταγιάτ. Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Τσου Τίεν Τσεν από την κινεζική Ταιϊπέι ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και είναι νούμερο τέσσερα του ταμπλό.

Ο Πρανόι είναι ο τελευταίος Ινδός που έχει μείνει στο τουρνουά καθώς ο Κιντάμπι Σρικάνθ αποκλείστηκε χάνοντας 21-10, 21-16 από τον ντόπιο, τον Ιάπωνα Κάντα Τσουνεγιάμα. Ο πρώην νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη και κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στους Αγώνες Κοινοπολιτείας, ο Σρικάνθ, είχε νικήσει στον προηγούμενο γύρο τον πρωταθλητή του All England Λι Ζίι Τζία αλλά η προσπάθεια που έκανε του στέρησε τις απαραίτηες δυνάμεις στο ματς με τον Τσουνεγιάμα.