Παγκόσμιο: Άξελσεν – Λιού στον πρώτο γύρο

Ο νούμερο ένα του ταμπλό έμαθε τον αντίπαλό του στον πρώτο γύρο της Ιαπωνίας.

Μετά τον αποκλεισμό του στον πρώτο γύρο του περασμένου παγκοσμίου πρωταθλήματος μπάντμιντον, ο κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου στο Τόκιο, Βίκτορ Άξελσεν από τη Δανία, θέλει να επιστρέψει στην κορυφή στο τουρνουά που διεξάγεται από τις 22 έως τις 28 Αυγούστου.

Η κλήρωση στο Τόκιο της Ιαπωνίας είδε τον Δανό, νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη να αντιμετωπίζει τον Ντάρεν Λιού από τη Μαλαισία, ο οποίος κατέχει την 29η θέση. Ο Άξελσεν έχει πάρει τη νίκη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις με τον Λιού με πιο πρόσφατη εκείνη στο όπεν της Ταϊλάνδης το 2021. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Δανός είχε αποκλειστεί στον πρώτο γύρο της προηγούμενης έκδοσης από τον Λοχ Κίαν Γιού από την Σιγκαπούρη ο οποίος πήρε τελικά και τον τίτλο ενώ στο Τόκιο θα υπάρχουν πέντε παγκόσμιοι πρωταθλητές, μαζί με τη Γιαμαγκούτσι Ακάνε που πήρε τον τίτλο στο μονό των γυναικών, τους Χόκι Τακούρο και Κομπαγιάσι Γιούγκο, νικητές στο διπλό ανδρών, Τσεν Κινγκ Τσεν και Τζία Γι Φαν, νικήτριες στο διπλό των γυναικών και Ντετσαπόλ Πουαβαρανουκρόχ και Σαπσιρί Ταερατανατσάι που πήραν τον τίτλο στο μικτό διπλό.