Παγκόσμιο – Ριάντ: Συνεχίζει την συγκομιδή χρυσών μεταλλίων η Κίνα (vid)

Η Κίνα πήρε χρυσό μετάλλιο και την 3η ημέρα δράσης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών στην Σαουδική Αραβία.

Στην πρωτεύουσα της χώρας, το Ριάντ, ο Τσεν Λιτζούν πήρε τον τίτλο με διαφορά στην κατηγορία των 67 κιλών με επίδοση 153-180-333. Η έκπληξη ήρθε από τον Ινδονήσιο Έκο Γιούλι Ιραβάν που από το δεύτερο γκρουπ έφτασε στην κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου με 146-175-321 και με διαφορά 9 κιλών από τον τρίτο, τον Γκορ Σαχακιάν.

Εκτός βάθρου έμεινε ο απερχόμενος – πλέον – κάτοχος του τίτλου, ο Κολομβιανός Φρανσίσκο Μοσκέρα που κατέλαβε την 4η θέση ενώ πήρε το αργυρό στο επολέ ζετέ, μπροστά από τον Νοτιοκορεάτη Λι Σανγκιέον.