Γερεβάν 2023: Ιστορική παρουσία για Ρουμανία και Ιρλανδία

Η Τάμι Ενγκουγιέν που αποσύρθηκε πριν 7 χρόνια κέρδισε το πρώτο μετάλλιο της Ιρλανδίας σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άρσης βαρών.

Οι γονείς της μετοίκησαν στην Ιρλανδία όταν η Τάμι ήταν 8 ετών και έχοντας περάσει από το CrossFit στα εφηβικά της χρόνιας πέρασε στην άρση βαρών με μεγάλο στόχο την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η αρχή της καριέρας της ήταν ενθαρρυντική ωστόσο αποφάσισε να σταματήσει το 2016. Τα επόμενα χρόνια παντρεύτηκε, έκανε οικογένεια και άρχισε να κινείται στο χώρο των επιχειρήσεων έχοντας γυμναστήριο CrossFit στο βόρειο Δουβλίνο. Την ίδια περίοδο, ο αδερφός της, ο Νατ, έγινε παίκτης του μπάντμιντον παίρνοντας μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Νικήτρια στην ίδια κατηγορία, εκείνη των 49 κιλών, ήταν η Μιχαέλα Καμπέι από τη Ρουμανία, 21 ετών, που είχε και την καλύτερη επίδοση για μία Ευρωπαία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Δεκεμβρίου στην Κολομβία με την 4η θέση.