Γερεβάν 2023: Ενδέκατη στην Ευρώπη η Πιπιλιαρίδου

Η Μαρία Πιπιλιαρίδου ήταν αυτή που άνοιξε την αυλαία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών που διεξάγεται στο Γερεβάν της Αρμενίας με τη συμμετοχή της στην κατηγορία των -49κ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στο Β’ γκρουπ και σήκωσε 75κ στο επολέ ζετέ και 60κ στο αρασέ και πήρε την 12η και την 13η θέση αντίστοιχα. Με 135κ στο σύνολο κατέκτησε όμως την 11η θέση στη συνολική κατάταξη μετά την ολοκλήρωση και των δύο γκρουπ δυναμικότητας. Πρέπει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε με πρησμένο χέρι λόγω μόλυνσης.

Η αγωνιστική συνέχεια για την Ελλάδα θα δοθεί τη Δευτέρα του Πάσχα με τη Μαρία Καρδαρά και τη Σοφία Γεωργοπούλου στα -59κ. Ακολουθούν τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας στα -49κ: