Ευρωπαϊκό U17: Πολύ καλή εμφάνιση και 8η θέση για τη Φωτιάδου

Η 16χρονη αθλήτρια του Παναθηναϊκού σημείωσε την καλύτερή της επίδοση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U17 της Πολωνίας στην κατηγορία των -59κ.

Η Γαλήνη Φωτιάδου έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άρσης βαρών U17 που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες (10-17/8) στην πόλη Ρασίν της Πολωνίας, κατακτώντας την 8η θέση σηκώνοντας συνολικά 137κ. σημειώνοντας την καλύτερη ατομική της επίδοση στην ηλικιακή της κατηγορία.

Η Ελληνίδα αρσιβαρίστρια αγωνίστηκε στο Β’ γκρουπ στην κατηγορία των -59κ. κάνοντας 63κ. στο αρασέ και 74κ. στην κίνηση του ζετέ κατακτώντας, γεγονός που την έφερε στην 8η θέση και στις δύο περιπτώσεις.

Στην κίνηση του αρασέ η Φωτιάδου έκανε με την 1η προσπάθεια τα 60 και 63κ. αντίστοιχα, ωστόσο δεν κατάφερε να σηκώσει τα 65, σημειώνοντας τη 2η καλύτερη επίδοση στο γκρουπ, αλλά και την 8η συνολικά.

Στο ζετέ μπήκε στα 70κ., τα οποία και σήκωσε με την 2η προσπάθεια, για να κάνει μετά τα 74κ. με την 1η, επίδοση η οποία ήταν και πάλι η 8η καλύτερη στην Ευρώπη.

Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε η Ρουμάνα, Βενούσα Εστεφάνια Ντόμπρε με 172κ. (74+98), ενώ στη 2η θέση του βάθρου ανέβηκε η Πολωνή Σουζάνα Σλίπεκ με σύνολο 171κ. (78+93).

Μεγάλη μάχη έγινε για το χάλκινο μετάλλιο, ανάμεσα στις Ιταλίδες Λαβίνια Ματζίστρις και Γκρέτα ντε Ρίζο, οι οποίες σήκωσαν τα ίδια κιλά στο σύνολο (169), με την 3η θέση να πηγαίνει ωστόσο στην Ματζίστρις, καθώς ήταν ελαφρύτερη για 33 γραμμάρια.