Παγκόσμιο Κύπελλο IFSC: Ιαπωνική κυριαρχία στο Βουτζιάνγκ (vids)

Η Ιαπωνία πήρε τα 5 από τα 6 μετάλλια την τελευταία ημέρα δράσης στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου αγωνιστικής αναρρίχησης.

Στο αγώνισμα του Lead η Ιαπωνία είχε τις 5 από τις 8 θέσεις στον τελικό των ανδρών με τον Ανράκου Σοράτο να παίρνει την 3η του νίκη στην σειρά μετά τις επιτυχίες στο Μπριανσόν της Γαλλίας και στο Κόπερ της Σλοβενίας. Ο Ιάπωνας δεν μπόρεσε να φτάσει στην κορυφή στην τελευταία διαδρομή αλλά η επίδοση του 39+ ήταν ανώτερη του ανταγωνισμού. Οι συμπατριώτες του, Ομάτα Σιόρι και Χόμα Ταϊσέι τον ακολούθησαν στο βάθρο παίρνοντας τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Στον τελικό των γυναικών η Ιαπωνία είχε τις τέσσερις από τις 8 θέσεις με την Άι Μόρι να παίρνει τη νίκη με επίδοση 36+ και να γίνεται η πιο επιτυχημένη της χώρας της στην ιστορία φτάνοντας τις τρεις επιτυχίες. Η Αυστριακή Τζέσικα Πιλτς ήταν η μοναδική εκτός Ιαπωνίας που βρέθηκε στο βάθρο με τη 2η θέση ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Τάνιι Νατσούκι.