Παγκόσμιο: Πρώτη νίκη στο λιντ για τον Άο Γιαρικούσα (vid)

Με χαρακτηριστικό τις κακές καιρικές συνθήκες και τον συνδυασμό ανέμου και βροχής ολοκληρώθηκε η σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο αθλητικής αναρρίχησης. Στο αγώνισμα του λιντ νικητής στην Τζακάρτα της Ινδονησίας αναδείχθηκε ο Ιάπωνας Άο Γιουρικούσα που πήρε και το πρώτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του μετά το αργυρό νωρίτερα στη χρονιά στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας.

Η επιτυχία ήταν διπλή για την Ιαπωνία καθώς πίσω από τον 20χρονο Γιουρικούσα βρέθηκε ο 30χρονος συμπατριώτης του, Μασαχίρο Χιγκούτσι ενώ τρίτος ήταν ο Γερμανός Σεμπάστιαν Χάλενκε.

Ο Λούκα Πότοτσαρ από την Σλοβενία κατέλαβε την έβδομη θέση, ένα αποτέλεσμα που αποδείχθηκε αρκετό για να του δώσει τον τίτλο καθώς ο μεγάλος του αντίπαλος, ο Ιάπωνας Τασέι Χόμα έμεινε εκτός τελικής οκτάδας με τη δωδέκατη θέση. Ο Πότοτσαρ ολοκλήρωσε την σεζόν με 3.860 βαθμούς έναντι 3.835 του Ιάπωνα. Τρίτος ο Αμερικανός Τζέσε Γκρούπερ με 3.812.