Παγκόσμιο κύπελλο: Λεονάρντο και Μίροσλαβ οι ταχύτεροι (vid)

Δύο παγκόσμια ρεκόρ από την Ινδονησία στην ταχύτητα ανδρών του Σολτ Λέικ Σίτι.

Το παγκόσμιο ρεκόρ στην ταχύτητα ανδρών βελτιώθηκε δύο φορές σε μία ημέρα με τους Ινδονήσιους Βέντρικ Λεονάρντο και Κιρομάλ Κατίμπιν να είναι σε άλλο επίπεδο στον πρόσφατο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου αθλητικής αναρρίχησης στο Σολτ Λέικ Σίτι. Ο Κατίμπιν βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ κατά 222 χιλιοστά του δευτερολέπτου στον πρώτο προκριματικό αγώνα σταματώντας το χρονόμετρο στα 5,528 δευτερόλεπτα. Ο Λεονάρντο ήταν δεύτερος με 5,375 που ήταν επίσης κάτω από το προηγούμενο ρεκόρ, μία επίδοση που είχε ο Ιρανός Ρεζά Αλιπουρσεναζαντιφάρ από τον Απρίλιο του 2017, προτού κάνει ακόμα καλύτερο χρόνο στη μάχη για το χρυσό μετάλλιο. Περνώντας από τρεις προκριματικούς γύρους ο Λεονάρντο ανέβηκε τον τοίχο των 15 μέτρων με επίδοση 5,208 δευτερολέπτων. Ο Κατίμπιν πήρε το αργυρό ενώ το χάλκινο πήγε στον Πολωνό Μάρτσιν Τζιένσκι που νίκησε τον Αμερικανό Τζον Μπρόσλερ.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Αλεξάντρα Μίροσλαβ από την Πολωνία έφτασε τις πέντε νίκες καριέρας στο παγκόσμιο κύπελλο νικώντας στον τελικό την Αμερικανίδα Έμμα Χαντ. Η Μίροσλαβ σταμάτησε το χρονόμετρο στα 7,372 δευτερόλεπτα ενώ η Χαντ είχε επίδοση 7,539. Το βάθρο ολοκλήρωσε η Μίχο Νονάκα από την Ιαπωνία με χρόνο 8,958 δευτερολέπτων απέναντι στην Πολωνή Πατρίσια Τσούτζιακ που είχε επίδοση άνω των δέκα δευτερολέπτων.