Παγκόσμιο κύπελλο: Μίροσλαβ και Λεονάρντο οι ταχύτεροι (vid)

Συναρπαστική ημέρα για Ινδονησία και Πολωνία στην Σεούλ καθώς σημειώθηκαν δύο παγκόσμια ρεκόρ.

Ο πρώτος αγώνας της σεζόν στο παγκόσμιο κύπελλο και την ταχύτητα πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Νότιας Κορέας, την Σεούλ, με την Αλεξάντρα Μίροσλαβ να αποδεικνύεται ασταμάτητη. Η 28χρονη από την Πολωνία έγραψε ιστορία στα προκριματικά στο στάδιο Τζουνγκνάνγκ καθώς κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατά δύο δέκατα του δευτερολέπτου με επίδοση 6.64. Η Μίροσλαβ κράτησε το ρυθμό και στον τελικό απέναντι στην Αμερικανίδα Έμμα Χαντ όπου πήρε τη νίκη σταματώντας το χρονόμετρο στα 6,72 δευτερόλεπτα. Στο βάθρο και η Πολωνή Αλεξάντρα Καλούτσκα.

Στους άνδρες ο Ινδονήσιος Βέντρικ Λεονάρντο πήρε την πρώτη του νίκη στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου. Μετά από δύο άκυρες εκκινήσεις στον τελικό, ο Κιρομάλ Κατίμπιν έπρεπε να αρκεστεί στο αργυρό καθώς ο συμπατριώτης του έφτασε στη νίκη σε 6,96 δευτερόλεπτα. Μία γλυκόπικρη ημέρα για τον Κατίμπιν ο οποίος στα προκριματικά πήρε πίσω το ρεκόρ του ταχύτερου στον κόσμο με επίδοση 5,17 δευτερολέπτων, μία βελτίωση τριών εκατοστών που είχε ο Λεονάρντο από το παγκόσμιο κύπελλο της περασμένης χρονιάς και τον αγώνα στο Σολτ Λέικ Σίτι. Η Ινδονησία πήρε και την τρίτη θέση στο βάθρο με τον Ραχμάτ Αντί.