Παγκόσμιο κύπελλο: Πρώτο χρυσό στην σεζόν για την Γκάρνμπρετ (vid)

Η κάτοχος του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου πήρε τη νίκη στον τελικό του μπόλντερινγκ στο Μέιρινγκεν.

Με ιδανικό τρόπο άρχισε την σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου αθλητικής αναρρίχησης η Γιάνα Γκάρνμπρετ καθώς η Σλοβένα, κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου στο Τόκιο, επικράτησε στο μπόλντερινγκ στον πρώτο αγώνα της χρονιάς στο Μέιρινγκεν της Ελβετίας. Με μόλις μία προσπάθεια στα τρία από τα τέσσερα εμπόδια η 23χρονη θα μπορούσε να κάνει και το απόλυτο αν δεν είχε άκυρη αρχή στο πρώτο μμπλοκ ωστόσο κατάφερε να φτάσει τις 32 νίκες καριέρας σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου. «Αποφάσισα να αφήσω την υπόλοιπη σεζόν στο μπόλντερινγκ. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες της περασμένης χρονιάς ήταν δύσκολοι στην σωματική και πνευματική προετοιμασία και αισθάνομαι ότι χρειάζομαι λίγο χρόνο μακριά από τις διοργανώσεις ωστόσο έχω ήδη στο μυαλό το Παρίσι το 2024», είπε.

Έχοντας κυριαρχήσει στο παγκόσμιο κύπελλο του 2021 με οκτώ παρουσίες στο βάθρο, η παγκόσμια πρωταθλήτρια του αγωνίσματος, η Αμερικανίδα Νατάλια Γκρόσμαν, πήρε το αργυρό μετάλλιο με την 20χρονη να έχει τρεις κορυφές και τέσσερις ζώνες. Βάθρο μπροστά στο κοινό της χώρας της για την Αντρέα Κούμιν που πήρε την τρίτη θέση και το πρώτο μετάλλιο της καριέρας της σε παγκόσμιο κύπελλο. Η 24χρονη είχε μία κορυφή και δύο ζώνες.