Παραολυμπιακοί Αγώνες: Στα ρεπεσάζ για το χάλκινο μετάλλιο η Γκέντζου

Μεγάλη μάχη κόντρα στο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στα 65kg της κατηγορίας Κ44 του Taekwondo στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, έδωσε η Χριστίνα Γκέντζου που ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και θα διεκδικήσει πλέον μέσω των ρεπεσάζ το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Taekwondo, κόντραρε την Άνα Καρολίνα Σίλβα Ντε Μούρα από την Βραζιλία που είναι το Νο2 στο ταμπλό και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Μέχρι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη του προημιτελικού, το σκορ ήταν ισόπαλο 7-7, όμως η εμπειρία και η κλάση της Βραζιλιάνας φάνηκαν στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα όπου με δύο λακτίσματα πήρε τέσσερις πόντους, έκανε το 11-7 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Γκέντζου θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για να βρεθεί στο βάθρο καθώς θα διεκδικήσει μέσα από τα ρεπεσάζ το χάλκινο μετάλλιο. Αρχικά θα αντιμετωπίσει το Νο3 του ταμπλό, την Τουρκάλα Σεσίλ Ερ, σε περίπου δύο ώρες.