IBSA World Games: Πρώτη νίκη για την Εθνική γυναικών επί της Αυστραλίας

IBSA World Games: Πρώτη νίκη για την  Εθνική γυναικών επί της Αυστραλίας

Την πρώτη της νίκη με 6-2, πέτυχε η Εθνική ομάδα γκολμπολ των γυναικών, στους Παγκόσμιους αγώνες της IBSA, που διεξάγονται στο Μπέρμινχαμ.

Μετά τις ήττες από την Κίνα και την Ιαπωνία, δύο πολύ δυνατές ομάδες, μπήκε πολύ δυνατά σ΄ ένα παιχνίδι με επίσης ένα δυνατό αντίπαλο (Νο 9 στην παγκόσμια κατάταξη), αλλά δεν άφησε περιθώρια στις Αυστραλές να κάνουν το παιχνίδι τους. Προηγήθηκε με 2-0 και το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Ωκεανίας ήταν να μειώσει σε 2-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο τα κορίτσια της Μένης Κεσσανοπούλου, με ένα σερί 3-0, έδωσαν διαφορά «ασφαλείας» και το σκορ έφθασε στο 5-1. Μείωσαν σε 5-2 οι Αυστραλές, αλλά η εθνική μας με ένα γκολ, στα 3’ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει την αντίστοιχη ομάδα του Ισραήλ, (17:45, ώρα Ελλάδος).

Στο σημερινό παιχνίδι η Εθνική γυναικών είχε στο πλευρό της και την αντίστοιχη των ανδρών, που βρέθηκε στις κερκίδες, για υποστήριξη!