Πανελλήνιο Boccia 2023:Πρωτιά για Πολυχρονίδη και Παπαδοπούλου στην κατηγορία BC3 γυναικών και ανδρών

Η Δήμητρα Παπαδοπούλου και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης πρώτευσαν αντίστοιχα στην κατηγορία BC3 γυναικών και ανδρών, στο Attica Πανελλήνιο πρωτάθλημα Boccia 2023, που διεξάγεται Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ιλίου “Γεώργιος Κακούρης”.

Στον τελικό η Παπαδοπούλου (Καστελλάνοι) (ramp operator Γιώργος Παπαδόπουλος) επικράτησε της Πηνελόπης Καραϊμπερίδου (ΑΣΑΧ) (ramp operator Κυριάκος Καραϊμπερίδης) με 11-1. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άννα Ντέντα (Ειδική Ολυμπιάδα Ελλάδος) (ramp operator Χριστίνα Ντέντα) που νίκησε 8-0 τη Μαρία Ελένη Κορδαλή (Τυρταίος) (ramp operator Παναγιώτης Μακρυγιάννης)

Στους άνδρες ο Πολυχρονίδης (Ειδική Ολυμπιάδα Ελλάδος) (ramp operator (Κατερίνα Πατρώνη) νίκησε τον Παναγιώτη Κατσώνη (ΑΣΑΧ) (ramp operator Αγγελική Μπιτσακάκη) με 10-1 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Μασούρας (Παναθηναϊκός ΑμεΑ) (ramp operator Σωτήρης Χρονόπουλος) καθώς επικράτησε με 8-0 του Βασίλη Ψαθά (Καστελλάνοι) (ramp operator Κατερίνα Μπακαλέξη).