Παγκόσμιο: Πρωταθλητές Μπάους και Λιτόφτσενκο

Κάτοχοι χρυσού μεταλλίου σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο Γερμανός Βαλεντίν Μπάους και η Μαρίνα Λιτόβτσενκο από την Ουκρανία, αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές πινγκ πονγκ ΑμΕΑ στο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στην Ισπανία.

Ο Μπάους νίκησε τον κάτοχο 2 χάλκινων Παραολυμπιακών μεταλλίων, τον Αλί Οζτούρκ από την Τουρκία με 11-8, 7-11,11-5 και 11-7 στην κατηγορία 5. Η Λιτόβτσενκο ήταν εξίσου εμφατική στον τελικό της κατηγορίας 6 απέναντι στην πρώην «χρυσή» Παραολυμπιονίκη, την Πολωνή Καταρίνα Μάρτσαλ.

Ο Νοτιοκορεάτης Κιμ Γκιτάε πήρε αρχικά τον τίτλο στα μικτά διπλά με την Γκιανγκχί Σέο και το χρυσό μετάλλιο στα διπλά ανδρών με τον Τζέονγκ Κιουγιούνγκ στην κατηγορία 22. Στην συνέχεια ήρθε και η ατομική επιτυχία νικώντας τον συμπατριώτη του, τον Τσανγκί Κιμ, με 11-7, 11-7, 11-3 στην κατηγορία 11.

Η Νότια Κορέα ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με δέκα χρυσά μετάλλια και μέσα στη λίστα των επιτυχιών ήταν κι εκείνη της Τζι-Γιού Γιούν που νίκησε την Αντέλα Μούζινιτς από την Κροατία με 11-5, 11-6, 11-5